Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова, Інститут математики Національної академії наук України і Київське математичне товариство запрошують ушанувати видатного українського математика Георгія Вороного (1868–1908). Освітні та меморіальні заходи на честь його 150-річчя відбуватимуться 23–27 квітня 2018 року в Києві, а також у с. Журавка Чернігівської області.

План заходів

Понеділок, 23 квітня, 14:00–16:00
Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова
Київ, вул. Пирогова, 9, ауд. 448

Перегляд фільму «Георгій Вороний — математик український і польський» (виробництво Чернігівської ОДТРК, 2013 рік, 20 хв). Після фільму заплановано короткі виступи науковців, а також відкриту дискусію.

Середа, 25 квітня, 14:00–15:00
Інститут математики НАН України
Київ, вул. Терещенківська, 3, к. 305 (конференц-зал)

Доповідь доктора фізико-математичних наук Миколи Працьовитого «Геометричні мозаїки великого українця. До 150-річчя від дня народження професора Георгія Вороного» на Загальних зборах Відділення математики НАН України

Пʼятниця, 27 квітня
с. Журавка Варвинського р-ну Чернігівської обл.

Поїздка з Києва до Журавки, де народився і похований Георгій Вороний

Також під час заходів 23 і 25 квітня працюватиме книжкова виставка, на якій будуть представлені наукові видання з тематики досліджень Георгія Вороного.

Вхід на всі заходи вільний за умови попередньої реєстрації на сайті [реєстрацію закрито]. Кількість місць обмежена.

Нагадаємо, 28 квітня минає 150 років з дня народження Георгія Феодосійовича Вороного, доктора математики, професора Варшавського університету, члена-кореспондента Санкт‑Петербурзької академії наук. Народився в містечку Журавка тодішньої Полтавської губернії (1868), закінчив Санкт‑Петербурзький університет (1889). Наукові праці належать до теорії чисел і математичного аналізу. Один з основоположників нового розділу математики — геометрії чисел. Названі на його честь математичні обʼєкти — діаграми Вороного — широко використовують у сучасній науці й техніці: у компʼютерній графіці, геометричному моделюванні, конструюванні роботів, розпізнаванні образів, створенні штучного інтелекту, побудові географічних інформаційних систем тощо.

Україна у 2018 році урочисто відзначає на державному рівні 150 років з дня народження Георгія Вороного (згідно з Постановою Верховної Ради України «Про відзначення памʼятних дат і ювілеїв у 2018 році» від 08.02.2018 № 2287-VIII).

Версія оголошення для друку (PDF-файл)

Вченого світової слави Георгія Вороного вшанували в Києві

23 квітня на фізико-математичному факультеті Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова відбулося урочисте засідання, присвячене 150‑річному ювілею всесвітньо відомого математика Георгія Вороного, українця з походження.

Учасники урочистого засідання 23 квітня, присвяченого 150‑річчю Георгія Вороного
Учасники урочистого засідання 23 квітня, присвяченого 150‑річчю Георгія Вороного. Фото: Роман Нікіфоров

Присутні переглянули фільм «Георгій Вороний — математик український і польський» (виробництво Чернігівської ОДТРК, 2013 рік, режисер: Тетяна Миргородська). Незважаючи на деякі помилки й неточності у сценарії, з фільму можна отримати відомості про життя, наукову і педагогічну діяльність геніального вченого.

Гості заходу розповіли, як вони використовують результати, отримані Вороним, у своїй науковій роботі.

Доктор фізико-математичних наук, академік НАН України Ярослав Яцків, який очолює Головну астрономічну обсерваторію НАН України, і його співробітники кандидати фізико‑математичних наук Дарʼя Добричева та Ірина Вавилова розповіли про використання математичних методів для дослідження великомасштабних структур і вивчення еволюції галактик. Доктор фізико-математичних наук Олександр Рудь (Інститут металофізики імені Георгія Курдюмова НАН України) поділився інформацією про те, як поліедральний аналіз Вороного застосовують для вивчення невпорядкованих систем.

Кандидат фізико-математичних наук Галина Сита (Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова) вже багато років вивчає творчість Георгія Вороного та історію його родини. Вона згадувала, як група математиків з Києва вперше приїхала до Журавки 1982 року: вони побачили могилу вченого, тоді ще існував будинок, у якому мешкала сімʼя Вороних. Їй також пощастило спілкуватися з Марією Вороною-Василенко, донькою Георгія, яка жила в Борисполі. «Нас у родині вчили ніколи не думати про багатство (та багатими ми ніколи й не були) і навіть не про славу, а тільки про славу України», — цитує дослідниця слова пані Марії.

Виступає кандидат фізико-математичних наук Галина Сита
Виступає кандидат фізико-математичних наук Галина Сита. Фото: Роман Нікіфоров

Галина Сита також нагадала про відому лекцію Ліни Костенко «Гуманітарна аура нації» і говорила про наукову ауру нації. Йдеться про те, що ми маємо шанувати людей, які зробили внесок у науковий і технічний прогрес людства. Цю думку підтримала кандидат технічних наук Ольга Пшенична (Інститут проблем матеріалознавства імені Івана Францевича НАН України). Вона вважає, що розум, люди інтелектуальної праці, справжня еліта нації дуже недооцінені в сучасній Україні. Так само недооцінена її жителями Журавка, про яку пані Ольга добре знає з розповідей своїх батьків, які народилися в цьому прекрасному селі.

Професор Массімо Капаччолі (Неапольський університет імені Фрідріха II) був дуже вражений побаченим. Він уже працював професором в університеті, коли учень показав йому мозаїки Вороного. «Але я нічого не знав про Вороного. Сьогодні дізнався, що він українець. Тому я ще дужче радий побувати в Україні», — розповідає гість з Італії.

Ведучий урочистого засідання доктор фізико-математичних наук Микола Працьовитий
Ведучий урочистого засідання доктор фізико-математичних наук Микола Працьовитий. Фото: Роман Нікіфоров

Фотографії: https://photos.app.goo.gl/7cElc8BYHqWajIha2
Фотографував Роман Нікіфоров (Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова)

Доповідь «Геометричні мозаїки великого українця»

25 квітня доктор фізико-математичних наук Микола Працьовитий виступив з доповіддю на Загальних зборах Відділення математики НАН України.

Матеріали цієї доповіді стали основою для статті, опублікованої у «Віснику НАН України»:
Працьовитий М. В., Сита Г. М. Геометричні мозаїки великого українця. До 150-річчя від дня народження професора Георгія Вороного // Вісн. НАН України. 2018. № 4. С. 92–101. URL: http://www.visnyk-nanu.org.ua/uk/node/3454

Микола Працьовитий
Микола Працьовитий. Фото: Олександр Барановський

Фотографії: https://photos.app.goo.gl/s1JkvJvLZpz4kP569
Фотографував Олександр Барановський (Інститут математики НАН України)

Поїздка до Журавки

27 квітня група науковців з Києва відвідала Журавку.

Співробітники й аспіранти Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова, Інституту математики і Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук взяли участь в урочистих заходах у місцевій школі, оглянули експозицію шкільного краєзнавчого музею, відвідали могилу Георгія і Феодосія Вороних, а також садибу, де росте дуб, який 1900 року посадив Георгій Вороний.

Дуб Георгія Вороного
Дуб Георгія Вороного. Фото: Ірина Єгорченко

Фотографії: https://photos.app.goo.gl/SvsxwR3EYvB6Y2vw7
Фотографував Олександр Барановський (Інститут математики НАН України)
https://drive.google.com/open?id=13ovlq8zXv6PF6xsUYPP-tIiWyQXux5a9
Фотографував Анатолій Голуб (Інститут математики НАН України)
https://drive.google.com/open?id=1Cl9wKW0irQXaZf8YrpWEALklP8L2ugF8
Фотографувала Ірина Єгорченко (Інститут математики НАН України)

Вечір памʼяті Георгія Вороного 15 листопада

У четвер, 15 листопада, у Києві відбудеться вечір памʼяті видатного українського математика Георгія Вороного.

У програмі заплановано розповіді Галини Ситої та Ірини Єгорченко про Вороного та його дослідження, а також виступи родичів і земляків науковця.

Ведучий вечора: Микола Працьовитий.

Організовують захід Київська міська рада разом з Національним педагогічним університетом імені Михайла Драгоманова, Інститутом математики Національної академії наук і Київським математичним товариством.

Запрошуємо всіх, хто цікавиться українською історією і культурою! Вхід вільний.

Місце: Колонна зала Київської міської ради (вул. Хрещатик, 36).
Час: 18:00.

Нагадаємо, Георгій Вороний (1868–1908) — доктор математики, професор Варшавського університету, член-кореспондент Санкт-Петербурзької академії наук. Народився в містечку Журавка тодішньої Полтавської губернії, закінчив Санкт-Петербурзький університет. Наукові праці належать до теорії чисел і математичного аналізу. Один з основоположників нового розділу математики — геометрії чисел. Названі на його честь математичні обʼєкти — діаграми Вороного — широко використовують у сучасній науці й техніці: у компʼютерній графіці, геометричному моделюванні, конструюванні роботів, розпізнаванні образів, створенні штучного інтелекту, побудові географічних інформаційних систем тощо.

Україна у 2018 році урочисто відзначає на державному рівні 150 років з дня народження Георгія Вороного (згідно з Постановою Верховної Ради України «Про відзначення памʼятних дат і ювілеїв у 2018 році» від 08.02.2018 № 2287-VIII).

Вечір памʼяті Георгія Вороного, плакат
Плакат

Для ЗМІ

Акредитація

Заповніть форму, будь ласка [акредитацію закрито].

Прес-релізи

Оголошення про заходи у квітні (DOCX- і PDF-файл).

Урочисте засідання 23 квітня (DOCX- і PDF-файл).